PTAKI DZIWAKI

Informacje od autorki bajki dla najmłodszych „Ptaki-Dziwaki”:

Tekst „Ptaki-Dziwaki“ powstał dzięki wycieczce w góry. Wtedy właśnie Piotrek Czabański,z wykształcenia i zamiłowania ornitolog, opowiedział mi o ptakach, o tym jakie są fascynujące i jakbardzo przypominają mu ludzi, a czasem nawet przedmioty. Na przykład pewien ptak przypomina mu latający znicz. Piotrek opowiadał tak barwnie i z taką pasją, o wyglądzie, charakterach i przywarach ptaków, że postanowiłam tę wiedzę wykorzystać.

Ostatecznie napisałam sztukę dla dzieci, której bohaterami są ptaki – finaliści konkursu na najbardziej niezwykłego ptaka na świecie: Nandu, Kiwi, Wrona, Albatros i Mandarynka. Konkurs ogłosiła ptasia telewizja, której prezesem jest Orłosęp, a jego asystentką jest papuga Kea. Oczywiście Orłosęp ma niecne zamiary.

„Ptaki-Dziwaki“ to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycaćw innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztucetej chcę także powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji, czy Internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszychdo zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia.

Pisząc, wystrzegałam się śmiertelnej powagi i mam nadzieję, że spektakl „Ptaki-Dziwaki“, w reżyserii Darii Woszek, będzie znakomitą zabawą i okazją do śmiechu zarówno dla dzieci, jaki rodziców. I wszyscy wyjdą ze spektaklu z poczuciem, że dobrze być właśnie tym, kim się jest.

Reżyseria: Daria Woszek
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Tekst: Patrycja Nowak
Muzyka: Daniel Pigoński
Kostiumy: Maria Zofia Gralak
Scenografia: Alicja Kazimierczak

Opieka ornitologiczna: Piotr Czabański

Obsada:

  • Orłosęp – Paweł Smagała
  • Mandarynka – Wojciech Chowaniec
  • Kiwi – Anna Kasprzak
  • Nandu – Anna Antoniewicz
  • Albatros – Magdalena Jaworska
  • Wrona – Jan Niemczyk
  • Kea – Katarzyna Baran

Źródło: Fundacja „i Kropka” , Zdjęcia: Michał Sosna

Relacja z Ptaków-Dziwaków granych w Legnicy