TEMPUS FANTASY

Klasyka fortepianowa i nowoczesna elektronika znane z płyty „Tempus Fantasy” zyskały w spektakluTeatru Muzycznego Capitol, nową, wzbogacającą jakość – taniec. Fascynacja dźwiękiem, ruchem i wyobraźnią twórcy – te elementy odgrywają kluczową rolę w widowisku przygotowanym przez Jacka Gęburę, reżysera, autora choreografii i tanecznego libretto.

Jak artysta postrzega świat? W jaki sposób jego dzieło kreuje rzeczywistość? Czy słyszy, widzi i czuje więcej niż inni?

Przy fortepianie zasiada Katarzyna Borek i snuje swoją muzyczną fantazję, do której elektroniczne sygnały dodaje Vojto Monteur (Wojciech Orszewski), a tancerze ekspresją, ruchem i emocjami odzwierciedlają ten niezwykły świat. Na pograniczu jawy i snu, realności i magii, „między niebem a piekłem”…

Tancerze, tworzący sceniczną wspólnotę, przeniosą siebie i widzów na „drugą stronę” – w niebyt, poza życie, w niewyobrażalnie piękny i barwny świat muzycznych fantasmagorii pianistki. Poetycka opowieść o przemijaniu rozgrywa się w feerycznych dekoracjach Anny Chadaj, scenografki, która kilkakrotnie już współpracowała z Capitolem.

Ważny jest też obraz z projekcji video, który dopowiada i komentuje wydarzenia na scenie. Widzowie oglądają multimedialne widowisko, odwołujące się do wrażliwości (nie tylko artysty), niejednoznaczne i symboliczne.

Tytułowa fantazja pojawia się w kontekście świata wyobrażonego, ale również rodzaju utworu muzycznego, z którego czerpią Borek i Orszewski. Rachmaninow, Prokofiew, Liszt, Chopin, Albeniz, Górecki, Ravel, Debussy, Bartok – na ich kompozycjach opiera się muzyczny eksperyment autorów „Tempus Fantasy”, składający się z licznych, kontrastujących ze sobą motywów.

Choreografia spektaklu opiera się o modern dance – współczesną klasykę, z wykorzystaniem różnych form tańca współczesnego, często są to organiczne sposoby pracy z ciałem, z ruchem, bez skodyfikowanych elementów.

Realizacja:

Libretto, choreografia i reżyseria: JACEK GĘBURA
Muzyka: KATARZYNA BOREK I VOJTO MONTEUR
Kostiumy i scenografia: ANNA CHADAJ
Projekcje: JAKUB LECH I JAKUB HADER
Reżyseria światła: TOMASZ FILIPIAK
Realizacja dźwięku: ŁUKASZ NOWACKI, MACIEJ KOWALEWSKI

Występują:

KATARZYNA BOREK – fortepian
VOJTO MONTEUR – instrumenty elektroniczne

Tancerze:

BOŻENA BUKOWSKA, ILONA GUMOWSKA, MARTA HICHEL, ANNA KASPRZAK, MAJA LEWICKA, KATARZYNA TORZYŃSKA, MATEUSZ BRENNER, ALBERT CIASTEK, PIOTR MAŁECKI, JAN NYKIEL, MICHAŁ SZYMAŃSKI

oraz studenci Studium Musicalowego Capitol

Źródło: Teatr Capitol we Wrocławiu

Fotografie: Naszemiasto Wrocław, Krzysztof Zatycki, Łukasz Giza