fbpx

Jako Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA oferujemy wysokiej jakości zajęcia ruchowe. Aerial Joga, Pilates CORE, Joga, Taniec oraz Fitness w Rybniku. Ponadto organizujemy wydarzenia kulturalne dla dzieci i dorosłych.

+48 692 769 545 ul. kard. Bolesława Kominka 43a, Rybnik Pon. - Ndz. 9.00 - 21.00
Znajdziesz nas
Image Alt

MOVYTZA

Industriada 2018 Tryptyk Industrii Rybnik

TRYPTYK INDUSTRII

“Tryptyk Industrii” to autorski pomysł Wojciecha Chowańca zrealizowany na Zabytkowej Kopalni Ignacy podczas święta Szlaku Zabytków – Industriady. Na całym kopalnianym kompleksie odbywały się spektakle, performance’y oraz koncerty. Jedną z atrakcji były postaci trzech Industrii (mitycznych stworzeń, które raz do roku nawiedzają kopalnię), które dbały o odpowiedni klimat.

Industrie zostały żywcem wyjęte z obrazów Tomasza Sętowskiego. Efekt jest taki, jak widać na zdjęciach.

Pomysł/Idea: Wojciech Chowaniec oraz Zabytkowa Kopalnia IGNACY
Koncepcja i wykonanie kostiumów: Ilona Niespodziany,
Makeup: Katarzyna Walotka
Modelki/Performerki: Anna Obszańska, Maria Pasek, Victoria Herczek

fot. Dominik Gajda/ Rybnik.com.pl (zdjęcia kolorowe), ŹRÓDŁO.

fot. tradycyjnym aparatem na kliszy: Sebastian Wiśniewski (zdjęcia czarno-białe)

fot. Emil Sołtysik

Część I
Frele

Budynek maszyny wyciągowej o napędzie parowym szybu ‘’Głowacki’’ zamienił się w przestrzeń sceniczną, którą zapełniły tancerki w formie przedstawienia teatru tańca. “FRELE” w choreografii Anny Kasprzak-Chowaniec to jedna z trzech części Tryptyku Industrii. Spektakl teatru tańca oparty na historii kobiet, które zmagały się z codziennością ” lekkiej” pracy na kopalni. Historie kilku kobiet przeplatają się w jedną 30- minutową opowieść o marzeniach, górniczej rzeczywistości oraz życiu spędzonym na działach takich jak: lampownia, pralnia, kotłownia. Całość została opowiedziana tańcem współczesnym wśród onirycznych obrazów Tomasza Sętowskiego.

Koncepcja, choreografia, reżyseria: Anna Kasprzak-Chowaniec

Choreografia i wykonanie: Kinga Grychtoł, Nadia Grychtoł, Hela Góralczyk, Natalia Dinges, Katarzyna Koziorz, Dominika Raszka, Beata Cusco, Bogusława Maria Błaszczyk, Wero Mika, Irena WM

Gościnnie wystąpiła w roli Industrii: Victoria Herczek

Kostiumy: Anna Kasprzak-Chowaniec i zespół.

Scenografia: Tomasz Sętowsk

fot. Józef Żak

Część II
SZYCHTA

Część II Tryptyku Industrii pt.” Szychta ” odbyła się w budynku nadszybia maszyny wyciągowej Kościuszko.  “Szychta” to górnicza komedia o robocie na kopalni inspirowana opowieściami kobiet, które na niej pracowały. Najcięższe stanowiska, których nikt by nie pozazdrościł. I nasze bohaterki. Na co dzień silne i zdeterminowane, a w głębi delikatne i wrażliwe. Połączenie tych kontrastów tworzy niezapomnianą mieszankę lekkiego humoru , po którym będzie czas na wzruszenia.

Koncepcja i reżyseria: Wojciech Chowaniec

Konsultacje reżyserskie: Kamil Bończyk

Choreografia i obsada: Sabina Romańczak, Paulina Nowicka, Oliwia Spisak, Magdalena Pietnoczka, Natalia Handzlik, Magdalena Makosz, Marta Mańka, Ada Jureczko, Kamil Bończyk, Kamil Pilarski, Michał Woźniak, Joachim Węgrzynek, Tomasz Tuszyński

Lektor: Bogusław Słupczyński

Muzyka oraz rola DJ’a/Sygnalisty: Tomasz Manderla

Reżyseria Świateł: Tomasz Porembski

Scenografia: Michał Hajduczek, Wojciech Chowaniec,

Kostiumy: Tomasz Tuszyński, Wojciech Chowaniec

fot. źródło. Zabytkowa Kopalnia IGNACY oraz Dominik Gajda/www.rybnik.com.pl

fot. Dominik Gajda/ Rybnik.com.pl (zdjęcia kolorowe), ŹRÓDŁO.

fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Część III
Klachy

“KLACHY'” to koncepcja właścicieli Centrum Sztuki i Rekreacji Movytza – Wojciecha Chowańca oraz Anny Kasprzak-Chowaniec przedstawiona w budynku maszyny wyciągowej o napędzie parowym szybu Kościuszko. Wokalno – performatywna instalacja to spotkanie pięknych kobiet, które swoimi głosami wypełnią industrialną przestrzeń. Spotkanie z nimi to idealny moment, na zrobienie sobie przerwy od codziennego życia.

Reżyseria i koncepcja: Wojciech Chowaniec

Wykonanie i obsada: Justyna Hubczyk (Pepiniera Dźwięku), Mariola Rodzik-Ziemianska (ZAWIAŁO), Dominika Kierpiec – Kontny, Ola Korus

fot. Józef Żak

DODAJ KOMENTARZ